WHO Membership end

WHO କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଲେ U.S President Trump, ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର ।

ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଥିବା COVID-19 ବିକାଶ କୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ କଂଗ୍ରେସକୁ ସୂଚିତ କରିଛି ଯେ ଆମେରିକା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି, ଯେହେତୁ WHO ଚାଇନା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡିବାକୁ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛି।

WHO କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଲେ U.S President Trump :
ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଦି ହିଲକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନୋଟିସକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଟି ଏକ ବର୍ଷର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ଏହା ଓଲଟା ନହେଲେ ଜୁଲାଇ ୬, ୨୦୨୧ ରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ |

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେଉଛି | WHO ପାଇଁ ଆମେରିକା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯୋଗଦାନକାରୀ ଏବଂ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ଓହରିଯିବାର ଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। WHO କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଲେ

ଯଦି ଓ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନେକ ସହଯୋଗୀ WHO ରୁ ଓହରିଯିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଜନସାଧାରଣ ତଥା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୃଢତା ନିନ୍ଦା କରିଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପର ପ୍ରଭାବ ବିଶ୍ୱ ର ଅନେକ ବିପଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଗତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ଏବଂ ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, Flu ସଞ୍ଚାଳନ ଏବଂ Flu ବୀମାରୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ Flu ସଞ୍ଚାରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଆମେରିକା ଉପରେ ଛାଡିଦିଆଯାଇଛି |

ମହାମାରୀର ଜବାବ ଦେବାରେ ମନ୍ଥର ଥିବାରୁ ଏବଂ ଚୀନ୍ କେନ୍ଦ୍ରିକ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ବାରମ୍ବାର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମେ ୨୯ ରେ, ସେ ସଂଗଠନ ଛାଡିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଆବିଷ୍କୃତ ହେବାପରେ ବିଶ୍ୱ କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି ।

ବିନା ଅନୁମୋଦନ WHO ରୁ ଆମେରିକା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି କି ନାହିଁ ବୋଲି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯାହା ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନରେ ଜଣାପଡିବ

WHO କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଲେ
image courtesy: freepik
fallow-Expreass-Odia-News-1

Recent Post